Pismo PKW do Członków Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO)

Członkowie Stowarzyszenia
Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO)

Państwowa Komisja Wyborcza Rzeczypospolitej Polskiej z bólem patrzy na cierpienia Narodu Ukraińskiego spowodowane napaścią Federacji Rosyjskiej i podziwia Jego godne najwyższego uznania bohaterstwo okazywane w obronie suwerenności Ukrainy.

Obrona Ukrainy przed agresją jest jednocześnie obroną wartości demokratycznego świata i praw obywatelskich, którym służą instytucje odpowiedzialne za przeprowadzanie wyborów. Wywołaniem wojny napastniczej władze Federacji Rosyjskiej dowiodły, że wartości te są im obce, stawiając państwo i jego instytucje poza szeregiem tych, dla których stanowią one gwarancje pokoju, bezpieczeństwa, współpracy międzynarodowej i pomyślności obywateli.

Państwowa Komisja Wyborcza Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że instytucje odpowiedzialne za wybory, jeden z najważniejszych fundamentów demokracji, nie mogą współpracować z ich rosyjskimi odpowiednikami, będącymi organami państwa barbarzyńsko łamiącego standardy międzynarodowe, gwałcącego prawa innych państw i narodów, odpowiedzialnego za śmierć i cierpienia ofiar wojny.

Państwowa Komisja Wyborcza Rzeczypospolitej Polskiej wzywa zatem Członków Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO) do usunięcia z niego organów wyborczych Federacji Rosyjskiej. Państwowa Komisja Wyborcza postanawia niezwłocznie zerwać wszelkie kontakty z organami wyborczymi Federacji Rosyjskiej i oświadcza, że nie będzie uczestniczyć w działalności organizacji, które tolerowałyby w gronie swoich członków organy państw zaangażowanych w działania będące skrajnym zaprzeczeniem wartości demokratycznych i praw człowieka.

Przewodniczący
Państwowej Komisji Wyborczej

Sylwester Marciniak

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    03-03-2022 12:53

    Wprowadził:

    Paweł Chojecki

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij