Państwowa Komisja Wyborcza w trybie natychmiastowym wystąpiła ze Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO) w związku z niewykluczeniem z grona jego członków Rosji i Białorusi

Stowarzyszenie
Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO)

Państwowa Komisja Wyborcza Rzeczypospolitej Polskiej z ogromnym rozczarowaniem i oburzeniem przyjęła informację o niepodjęciu przez Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO) decyzji o wykluczeniu Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej i Centralnej Komisji Republiki Białorusi ds. Wyborów i Przeprowadzania Referendów Krajowych z grona członków ACEEEO. Stanowisko większości członków ACEEEO stanowi zaprzeczenie misji Stowarzyszenia, którą jest wspieranie dobrych rządów i demokracji. Czas barbarzyńskiej agresji przeciw Ukrainie wymaga zdecydowanej postawy wobec państw uczestniczących w napaści i wspierających ją. Organom wyborczym, wykonującym zadania ściśle związane z podstawami demokracji i praw człowieka, nie wolno patrzeć obojętnie na brutalne łamanie fundamentalnych norm cywilizowanego świata.

Państwowa Komisja Wyborcza Rzeczypospolitej Polskiej oświadczyła w stanowisku skierowanym 2 marca 2022 r. do członków Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO), że nie będzie uczestniczyć w działalności organizacji, które tolerowałyby w gronie swoich członków organy państw zaangażowanych w działania będące skrajnym zaprzeczeniem wartości demokratycznych i praw człowieka. Uznajemy, że jedynie wykluczenie takich członków ze Stowarzyszenia byłoby właściwą decyzją, w związku z czym nie weźmiemy udziału w głosowaniu w sprawie zawieszenia ich członkostwa.

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza raz jeszcze, że nie ma dla niej miejsca w organizacji, której większość członków uchyliła się od jednoznacznego potępienia państw zaangażowanych w łamanie podstawowych zasad demokratycznego świata. Postanowiliśmy zatem wystąpić z dniem dzisiejszym (7 marca 2022 r.) ze Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO).

Przewodniczący
Państwowej Komisji Wyborczej

Sylwester Marciniak

Rejestr zmian

 • Data utworzenia

  07-03-2022 18:56

  Wprowadził:

  Paweł Chojecki

 • zobacz cały rejestr

 • Data modyfikacji

  07-03-2022 19:01

  Wprowadził:

  Paweł Chojecki

 • Data modyfikacji

  07-03-2022 19:13

  Wprowadził:

  Paweł Chojecki

Nasza strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia anonimowych statystyk, jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach przeglądarki

Zamknij