Szef KBW w Sejmie: naszym obowiązkiem jest ostrzeganie przed chaosem

Naszym obowiązkiem jest ostrzeganie przed niejasnymi zasadami przeprowadzenia wyborów samorządowych i mogącym wystąpić chaosem - oświadczyła Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Minister Tokaj wzięła udział w posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej, która zajmuje się projektami zmian w Kodeksie wyborczym. Podczas posiedzenia Beata Tokaj stanowczo odrzuciła zarzuty o fałszowanie wyborów samorządowych w 2014 roku.

Szef KBW po raz kolejny powtórzyła, że projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego nie wprowadza czytelnych zasad powoływania komisarzy wyborczych oraz reguł przeprowadzania wyborów. "Naszym obowiązkiem jest ostrzeganie przed chaosem, przed niejasnymi zasadami przeprowadzenia wyborów" - podkreśliła. Zaznaczyła, że ani Państwowa Komisja Wyborcza, ani Krajowe Biuro Wyborcze nigdy nie twierdziły, że nie da się przeprowadzić przyszłorocznych wyborów samorządowych pod rządami proponowanych zmian w Kodeksie. „Lepiej czy gorzej da się, ale wprowadzi to ogromny chaos i brak zaufania obywateli do nowych procedur, które są tak bardzo szybko wprowadzane przed wyborami samorządowymi" - zaznaczyła Szef KBW.

Minister Tokaj podkreśliła, że jeżeli nowe okręgi wyborcze powstałyby w połowie przyszłego roku, może nie być czasu na modernizację system informatycznego. Zaznaczyła, że od trzech miesięcy trwają testy Systemu Wsparcia Organów Wyborczych i testy takie miały odbywać się  do przyszłorocznych wyborów samorządowych.

Podczas obrad komisji Szef KBW stanowczo odrzuciła pojawiające się w trakcie dyskusji zarzuty, że wybory samorządowe w 2014 roku zostały sfałszowane. Podkreśliła, że po tych wyborach do sądów wpłynęły 1472 protesty wyborcze a tylko 53 z nich na prawie 40 tysięcy okręgów wyborczych w całej Polsce – zostało uwzględnionych. Minister Tokaj podkreśliła, że nieprawidłowości wynikały z błędów systemu informatycznego. Odrzuciła także zarzut, że PKW i KBW nie pozwalały mężom zaufania obserwować swoich prac podczas ostatnich wyborów samorządowych. "Chcę kategorycznie powiedzieć, że to jest kłamstwo" - oświadczyła.

Podczas obrad komisji na ręce Szefa KBW skierowane zostały także podziękowania dla PKW, komisarzy wyborczych, pracowników KBW oraz wszystkich osób, zaangażowanych w przeprowadzanie wyborów za ich organizację  oraz przeprowadzanie sprawne i zgodne z prawem.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:28-11-2017 21:30
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:28-11-2017 21:41
  Wprowadził:Anna Godzwon