Minister Tokaj: do 17 października czekamy na zgłoszenia do konkursu "Wybieram wybory"

Konkurs „Wybieram wybory” to element akcji edukacyjnej przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi – powiedziała w Polskim Radiu 24 Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Przypomniała, że 17 października upływa termin zgłoszeń do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym. Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. Jego celem jest propagowanie wiedzy o prawie wyborczym i świadomego uczestnictwa w wyborach.  

Minister Beata Tokaj podkreśliła, że druga edycja Konkursu dotyczyć będzie wyborów samorządowych, które odbędą się w Polsce w przyszłym roku. Przyznała, że materia z którą będą mierzyć się uczniowie jest skomplikowana, bo wybory samorządowe, to najtrudniejsze ze wszystkich głosowań. Uczniowie, którzy zgłoszą się do eliminacji szkolnych będą  rozwiązywać test wyboru. „Pytać możemy o wszystko – o to, kto może głosować, czy można głosować za pomocą zaświadczenia, jak tworzy się i rejestruje komitet wyborczy, czy można w wyborach samorządowych głosować korespondencyjnie” - wyliczała minister Tokaj. Zachęcała też młodych ludzi do udziału w konkursie. "W pierwszej edycji udział wzięło prawie 5 tysięc osób, mamy nadzieję, że teraz będzie ich znacznie więcej" - podkreśliła.

Szef Krajowego Biura Wyborczego zapowiedziała także szeroką akcję edukacyjną skierowaną do wszystkich wyborców, a dotyczącą między innymi zasad głosowania w wyborach samorządowych oraz rejestru wyborców. "Będziemy wychodzić do wszystkich środowisk - od młodzieży szkolnej i akademickiej po seniorów z uniwersytetów trzeciego wieku" - podkreśliła Beata Tokaj.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:03-10-2017 15:52
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:03-10-2017 15:56
  Wprowadził:Anna Godzwon